Reklama
Sestričky majú na ministra zdravotníctva ťažké srdce!
tvnoviny.sk

Zo slovenských nemocníc odišlo 540 sestričiek: Čo bude s pacientami?

02. februára 2016 00:00 / Správy
Zo slovenských nemocníc dnes na základe hromadných výpovedí odišlo 540 zdravotných sestier. Novinárom to povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák, podľa ktorého je akútna starostlivosť o pacientov zabezpečená. Niektoré zdravotnícke zariadenia ale museli obmedziť naplánované zákroky, na pomoc preto povolali aj armádu.

Podľa odborov však odchádzajúce kvalifikované zdravotné sestry nemožno v krátkej dobe nahradiť a nemocnice nedokážu plnohodnotne zabezpečiť všetky výkony. Slovenské nemocnice opustil len zlomok z celkového počtu 13.000 zdravotných sestier. Hromadné výpovede podali okrem iného na protest proti tomu, že nový zákon nepočíta so zvyšovaním platov na základe praxe a že sa nevzťahuje na všetkých zdravotníkov. Podobný protest zažilo Slovensko v roku 2011, kedy výpovede doktorov ochromili prevádzku nemocníc.

"Ľudsky je mi to veľmi ľúto. Sestry opustili svojich pacientov, stalo sa to prvýkrát v histórii Slovenska. Zdravotná starostlivosť pre všetkých pacientov je ale zaistená," uviedol Čislák. Hromadné výpovede najviac zasiahli nemocnice v Prešove a v Žiline. Napríklad vo fakultnej nemocnici v Prešove ostalo plne funkčných iba 60 percent oddelenia.

Minister uviedol, že v súčasnom režime dokážu nemocnice fungovať. "Nie je to nijaká improvizácia," povedal. Odbory majú iný názor. "Odchod kvalifikovaných sestier nemožno nahradiť mávnutím čarovného prútika. V Žiline a v Prešove nie je poskytovaná zdravotná starostlivosť v takej miere, odkedy sestry nemocnice opustili," povedala šéfka odborového združenia zdravotných sestier Monika Kavecký. Odchádzajúce kvalifikované sestry vraj nebudú mať problém nájsť si novú prácu, ponuky už dostali napríklad z Česka alebo Nemecka.  
red | inStory.sk
KOMENTÁŘE
Najčítanejšie články
za posledných 7dní
Reklama

Mohlo by vás zaujímať

Celebrity

Veronika Cifrová Ostrihoňová: Z moderátorky je

SEXY

Celeste Buckingham: Kritika za celulitídu, ženám

Zahraničný šoubiznis

Nový frajer známej superstáristky: V minulosti